Skip To Main Content
District
Search
Schools
Early Childhood Centers
Beyer Early Childhood Center
Fairview Early Childhood Center
Nashold Early Childhood Center
Summerdale Early Childhood Center
Elementary Schools
Bloom Elementary School
Brookview Elementary School
Carlson Elementary School
Cherry Valley Elementary School
Constance Lane Elementary School
Ellis Elementary School
Froberg Elementary School
Gregory Elementary School
Hillman Elementary School
Johnson Elementary School
Lathrop Elementary School
Lewis Lemon Elementary School
McIntosh Elementary School
Riverdahl Elementary School
Rolling Green Elementary School
Spring Creek Elementary School
Washington Elementary School
Welsh Elementary School
West View Elementary School
Whitehead Elementary School
Middle Schools
Eisenhower Middle School
Flinn Middle School
Kennedy Middle School
Lincoln Middle School
RESA Middle School
West Middle School
High Schools
Auburn High School
East High School
Guilford High School
Jefferson High School
Roosevelt Community Education Center (Early Childhood, 9-12, Adult Education)
CAPA: Creative & Performing Arts
CAPA at West Middle School (6-8)
CAPA at Auburn High School (9-12)
Gifted Academy
Gifted Academy at Thurgood Marshall Elementary (1-4)
Gifted Academy at Thurgood Marshall School (5-8)
Gifted Academy at Auburn High School (9-12)
IB: International Baccalaureate
International Baccalaureate Candidate School at Conklin (K-5)
Maria Montessori
Maria Montessori at Marsh (PreK-8)
STEAM: Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics Academy
STEAM Academy at Haskell (K-5)
TWI: Two-Way Language Immersion
Two-Way Language Immersion at Barbour (K-8)
Charter Schools
Galapagos Rockford Charter School
(opens in new window/tab)
Jackson Charter School
(opens in new window/tab)
Legacy Academy of Excellence
(opens in new window/tab)
About
Bell Schedule
Curriculum
(opens in new window/tab)
Meet the Principal
School Remodel
(opens in new window/tab)
School Report Card
(opens in new window/tab)
Parents
Flyers & Newsletters
Handbooks
Home Access Center
(opens in new window/tab)
Supplies/Uniforms
Transportation
Student Life
Activities & Athletics
After School Programs
Counseling
Email
(opens in new window/tab)
Events
Resources
Spirit Wear
Contact Us
Let's Talk!
Staff Directory
District
Schools
Early Childhood Centers
Beyer Early Childhood Center
Fairview Early Childhood Center
Nashold Early Childhood Center
Summerdale Early Childhood Center
Elementary Schools
Bloom Elementary School
Brookview Elementary School
Carlson Elementary School
Cherry Valley Elementary School
Constance Lane Elementary School
Ellis Elementary School
Froberg Elementary School
Gregory Elementary School
Hillman Elementary School
Johnson Elementary School
Lathrop Elementary School
Lewis Lemon Elementary School
McIntosh Elementary School
Riverdahl Elementary School
Rolling Green Elementary School
Spring Creek Elementary School
Washington Elementary School
Welsh Elementary School
West View Elementary School
Whitehead Elementary School
Middle Schools
Eisenhower Middle School
Flinn Middle School
Kennedy Middle School
Lincoln Middle School
RESA Middle School
West Middle School
High Schools
Auburn High School
East High School
Guilford High School
Jefferson High School
Roosevelt Community Education Center (Early Childhood, 9-12, Adult Education)
CAPA: Creative & Performing Arts
CAPA at West Middle School (6-8)
CAPA at Auburn High School (9-12)
Gifted Academy
Gifted Academy at Thurgood Marshall Elementary (1-4)
Gifted Academy at Thurgood Marshall School (5-8)
Gifted Academy at Auburn High School (9-12)
IB: International Baccalaureate
International Baccalaureate Candidate School at Conklin (K-5)
Maria Montessori
Maria Montessori at Marsh (PreK-8)
STEAM: Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics Academy
STEAM Academy at Haskell (K-5)
TWI: Two-Way Language Immersion
Two-Way Language Immersion at Barbour (K-8)
Charter Schools
Galapagos Rockford Charter School
(opens in new window/tab)
Jackson Charter School
(opens in new window/tab)
Legacy Academy of Excellence
(opens in new window/tab)
Schools
Search
Menu
Close
Menu
About
Bell Schedule
Curriculum
(opens in new window/tab)
Meet the Principal
School Remodel
(opens in new window/tab)
School Report Card
(opens in new window/tab)
Parents
Flyers & Newsletters
Handbooks
Home Access Center
(opens in new window/tab)
Supplies/Uniforms
Transportation
Student Life
Activities & Athletics
After School Programs
Counseling
Email
(opens in new window/tab)
Events
Resources
Spirit Wear
Contact Us
Let's Talk!
Staff Directory
About
Bell Schedule
Curriculum
(opens in new window/tab)
Meet the Principal
School Remodel
(opens in new window/tab)
School Report Card
(opens in new window/tab)
Parents
Flyers & Newsletters
Handbooks
Home Access Center
(opens in new window/tab)
Supplies/Uniforms
Transportation
Student Life
Activities & Athletics
After School Programs
Counseling
Email
(opens in new window/tab)
Events
Resources
Spirit Wear
Contact Us
Let's Talk!
Staff Directory
Home
Contact Us
Staff Directory
Search
Clear
Search
Popular Links
Calendar
Careers
Enroll
Health
Home Access Center
(opens in new window/tab)
Popular Links
Meals
School Times
Staff Directory
Transportation
Vendors
Staff Directory
First Name
Last Name
<
1
2
showing 53 - 90 of 90 constituents
Jarrod Nowling
BEHAV INT SPEC 10M/8H
School:
Jennifer Onsgard
TITLE I TEACHER 6-8
School:
ext. 44023
Orquidia Perez
REGULAR BUILDING SUB 9 MO
School:
Rachel Perez
GENERAL MATH 6-8
School:
ext. 71005
Renee Perone
CAREER AWARENESS 6-8
Nathan Phillips
PHYSICAL EDUCATION 6-8
School:
Nakeya Poole
PARENT LIAISON 10M/8H
School:
ext. 44126
Elizabeth Primrose
ESL TEACHER 6-8
School:
Stephen Ragsdale
GEN SCIENCE 6-8
School:
Mary Rankins
NUTRITION SERVICES UNPAID LV
Benjamin Riffle
SOCIAL SCIENCE 6-8
School:
Kristine Robertson
INSTRUCTIONAL LANGUAGE 6-8
School:
ext. 68544
Ineta Robinson
SCHOOL NURSE
Jenna Robinson Pawlak
INSTRUCTIONAL COACH
School:
John Sabaka
SOCIAL SCIENCE 6-8
School:
Laura Schaefer
LANGUAGE ARTS 6-8
School:
Holly Schatz
ESL TEACHER 6-8
School:
Daniel Schroeder
GENERAL MATH 6-8
School:
ext. 68122
Christopher Scoville
PHYSICAL EDUCATION 6-8
School:
Roxane Sinclair
LI PARA 6.75 HR
School:
ext. 69054
Julie Smith
OP1 - OFFICE PROFESSIONAL 1
School:
(815)986-5236 ext. 44005
Theo Smith
OP1 - OFFICE PROFESSIONAL 1
School:
ext. 44000
Rodolfo Solache
CAFETERIA WORKER 5.0 HR
Roger Steder
LANGUAGE ARTS 6-8
School:
ext. 68655
Bailey Sullivan
ART EDUCATION 6-8
Sandra Swenson
GEN SCIENCE 6-8
School:
ext. 71230
Kaye Theisen
SPECIAL ED BLDG PARA 6.75 HR
School:
ext. 69187
Darrin Thompson
PHYSICAL EDUCATION 6-8
School:
ext. 71576
Danielle Townsend
ASSISTANT PRINCIPAL 6-8
School:
(815)986-5206 ext. 44002
Susan Wagner
TEAM RESOURCE TCHR 6-8
Brenda Washington
BEHAV INT SPEC 10M/8H
School:
ext. 44500
Jacob Wehmeyer
PHYSICAL EDUCATION 6-8
School:
Jarod Weir
LANGUAGE ARTS 6-8
School:
Charles White
ALTERNATIVE LEARNING ENVIRONME
School:
ext. 67089
Mershon Wilkes
PARENT LIAISON 10M/8H
School:
Marissa Williams
TITLE I TEACHER 6-8
School:
ext. 10642
Rachel Williams
PARENT LIAISON 10M/8H
School:
ext. 69919
Michael Youngberg
COMPUTER APPLICATIONS 6-8
<
1
2
showing 53 - 90 of 90 constituents